Lions Club ....

Artykuły

Polscy Lioni ratują wzrok dzieciom

autoreflektometr16 czerwca 2009 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach odbyła się niecodzienna uroczystość oficjalnego przekazania specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, który wspomoże leczenie wychowanków Ośrodka. Urządzenia warte blisko 60.000 zł zostały zakupione z funduszy zebranych przez Kluby Lions przy wsparciu banku BZ WBK i centrali Lions Clubs International w USA.
Inicjatorami kampanii byli: Mariusz Szeib Past Gubernator Okręgu 121 Polska, członek klubu LC Poznań Rotunda, były Koordynator programu Sight First na kraje Europy Centralnej i Wschodniej oraz Piotr Wałecki Past Prezydent klubu LC Poznań Concordia.
Pierwsze fundusze, jeszcze w 2008 roku w wysokości 20.000 PLN przekazał Bank BZ WBK, potem dołączyli następni. Akcja zbiórki funduszy odbyła się podopieczni Ośrodka w Owińskachw ramach międzynarodowego programu Sight First (Wzrok przede wszystkim), podczas którego Lioni na wszystkich kontynentach pomagają niewidomym i niedowidzącym, fundując specjalistyczne ośrodki leczenia chorób oczu, finansując operacje i badania wzroku, dostarczając okulary, lekarstwa, specjalnie skonstruowany sprzęt (np. komputery), książki i pomoce dydaktyczne. W propagowanie akcji na terenie Polski czynnie włączył się też były Prezydent Lech Wałęsa - to jego słowa „Pomóżmy zobaczyć świat - coś wspaniałego” stały się hasłem przewodnim programu.
Wspólna akcja umożliwiła zakup specjalistycznego sprzętu dla ośrodka w Owińskach, który jest bezcenny w procesie diagnostycznym. podopieczni Ośrodka w OwińskachW naszym ośrodku znajdują się dzieci z bardzo różnymi wadami wzroku - fachowa opieka diagnostyczna jest w ich przypadku niezbędna, gdyż umożliwia dalsze ich leczenie” - mówi dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska. Kolosalne znaczenie ma wczesne wykrycie wady. „Dzięki temu, że specjalistyczny sprzęt znajduje się teraz na miejscu, nie będziemy musieli jeździć do Poznania na badania diagnostyczne i szybciej będziemy mogli włączyć odpowiednie leczenie” - dodaje dyrektor Tomaszewska. 
Projekt i plan zakupów dla Ośrodka przygotował konsultant naukowy programu dr Andrzej Grzybowski. „Zakupiona została m.in. nowoczesna lampa szczelinowa, służąca do badania oka w powiększeniu, wyposażona w aparat fotograficzny, która umożliwi dokumentowanie niektórych chorób w postaci fotograficznej i ocenę zachodzących zmian, a także ich monitorowanie” - mówi dr Grzybowski. W Owińskach będzie się też znajdował autorefraktometr - aparat umożliwiający ocenę wad wzroku - na tej podstawie dzisiaj dobiera się okulary - bardzo ważne narzędzie pracy w praktyce okulistycznej. Sprzęt pozwoli pomóc ok. 2000 dzieci zarówno znajdujących się w Ośrodku, jak i leczonych w jego poradni.
Stowarzyszenie LCI pomaga niewidomym na całym świecie od 1925 roku, czyli niemal od początku swego istnienia. Występ podopiecznych Ośrodka w OwińskachTo właśnie Lioni wprowadzili i rozpropagowali białą laskę jako identyfikację osoby niewidomej. To zdarzenie jest znakomitym przykładem współpracy klubów Lions z Centralą. W ramach międzynarodowego programu udało się skoordynować poczynania sponsorów i zwielokrotnić otrzymaną od nich kwotę tak, aby w znaczący sposób pomóc w konkretnym przypadku ” - mówi Daniel Wcisło, obecny Wicegubernator Okręgu 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów LCI. „Bardzo się cieszymy, że możemy pomóc tym dzieciom zobaczyć świat – cóż moglibyśmy im podarować cenniejszego”.

Wykaz przekazanego wyposażenia (o łącznej wartości 56.993,88 PLN):
♦ Lampa szczelinowa
♦ Lampa szczelinowa XL-1
♦ Oprogramowanie Acquamed
♦ USB Security Key
♦ Dzielnik optyczny
♦ Przełącznik nożny USB
♦ Aparat cyfrowy Canon EOS 400
♦ Tonometr aplanacyjny
♦ Kaseta okulistyczna
♦ Oprawka okularowa
♦ Stolik elektryczny
♦ Oftalmoskop Professionall Prestige A  
♦ Tekst Muchy
♦ Autokeratorefraktometr URK-700
♦ Test colour ISHIHARA 14

Agnieszka Michalak-Lunt
Instant PR